Bariery utrudniające aktywne słuchanie

Ikona obiektu Zastanów się

Poniżej wymienione zostały bariery utrudniające aktywne słuchanie. Przeanalizuj je i zastanów się czy dotyczą one Ciebie. W przypadku, gdy uświadamiasz sobie, że wpadasz w pułapkę opisywanej bariery wybierz „+”, gdy nie, wybierz „ -”. 

 

Porównywanie
Cały czas podczas rozmowy próbujesz ocenić, kto jest mądrzejszy, bardziej kompetentny, rozsądniejszy, kto więcej cierpiał...
+ / -
Domyślanie się
Czytasz w myślach drugiej osoby. Próbujesz zgadnąć, co rozmówca „naprawdę” myśli lub czuje. Próbujesz ją przejrzeć.
+ / -
Przygotowywanie odpowiedzi
Cała twoja uwaga skupiona jest na skrzętnym przygotowywaniu swojej wypowiedzi. Twój umysł zamiast słuchać pędzi z zwrotną prędkością, aby zdążyć ułożyć sobie własną sekwencję.
+ / -
Filtrowanie
To słuchanie wybiórcze. Skoro przekonasz się, że wypowiedzi rozmówcy nie towarzyszą negatywne uczucia, to natychmiast „odpływasz” i nie słuchasz dalej.
+ / -
Osądzanie
Dokonujesz osądu osoby lub jej wypowiedzi zanim wysłuchasz ją do końca. W ten sposób spisujesz ją na straty i dalej nie słuchasz.
+ / -
Skojarzenia
Tak się dzieje, gdy jesteśmy znudzeni lub zniecierpliwieni rozmową. Rozmówca o czymś nam opowiada, a nam uruchamia się łańcuch skojarzeń i „odpływasz”.
+ / -
Utożsamianie się
Cokolwiek powie twój rozmówca. Odnosisz do swojego doświadczenia. Jesteś zajęty tak swoimi ekscesami, że nie masz czasu, aby naprawdę usłyszeć drugą osobę.
+ / -
Udzielanie rad
Wystarczy, że usłyszysz kilka pierwszych zdań, a już zaczynasz szukać odpowiedniej rady. Kiedy tworzysz swoje rady nie masz możliwości uważnie słuchać i możesz przeoczyć to, co najważniejsze.
+ / -
Sprzeciwianie się
Zawsze ci spieszno, aby się nie zgodzić ze swoim rozmówcą. Reagujesz tak zarówno na komunikaty negatywne jak i pozytywne.
+ / -
Gaszenie
Używasz zgryźliwych i sarkastycznych uwag, aby osoba zaniechała tematu.
+ / -
Dyskontowanie
Lekceważysz lub przyjmujesz wiadomości z zastrzeżeniem. Za każdym razem, gdy usłyszysz komplement, natychmiast wyliczasz wszystko, co może obniżyć twoją wartość.
+ / -
Przekonanie o swojej racji
Nie jesteś w stanie słuchać krytyki, w związku z tym jesteś skłonny nawet do przekręcenia faktów, podniesienia głosu tylko po to, aby nie słuchać kogoś, kto proponuje ci jakąkolwiek zmianę.
+ / -
Zmiana toru
Nagła zmiana tematu spowodowana twoim znudzeniem lub zakłopotaniem.
+ / -
Zjednywanie
Zgadzasz się ze wszystkim co mówi rozmówca po to, aby nie zaangażować się zbytnio w rozmowę.
+ / -