Płaszczyzna niewerbalna

Ikona obiektów Materiały do czytania
Poniższe informacje pomogą uświadomić Ci, jak zachowuje się uważny słuchacz.
  • Kontakt wzrokowy – najlepsze warunki dla niewerbalnego porozumienia osiągamy gdy nasze spoglądanie jest regularne i naturalnej długości; dzięki niemu podtrzymujemy kontakt i wyrażamy zainteresowanie.

  • Ułożenie ciała – stanowi źródło informacji dla partnera rozmowy; jest to przykład komunikatu, który jest formułowany, nadawany i interpretowany nieświadomie; uświadomienie sobie własnych gestów nabiera znaczenia zwłaszcza w sytuacjach, w których pragniemy podtrzymać kontakt; sprzyjają temu: otwarte ramiona, lekko nachylone i zwrócone ku rozmówcy ciało.

  • Czynniki paralingwistyczne – mają stymulujący wpływ na rozmówcę; jeśli słuchający potwierdza aktywny odbiór wtrąceniami: „hm”, „acha”, to daje wyraz temu, że rozumie słowa rozmówcy, to z kolei wzmacnia tego ostatniego i zachęca do dalszej rozmowy.

  • Przerwy w wypowiedzi – bardzo ważne jest, aby nie przerywać swemu rozmówcy nawet wówczas, gdy robi krótkie przerwy w celu uporządkowania myśli; można w ten sposób zakłócić sprawną komunikację; nie zapominajmy, że krótka przerwa stymuluje rozmówcę do wyartykułowania dodatkowych, często bardzo ważnych, informacji.


ZAPAMIĘTAJ!
Podstawą skutecznej komunikacji jest zgodność komunikatów werbalnych z niewerbalnymi. Gdy między nimi występuje sprzeczność, rozmówca za prawdziwy przyjmuje zawsze komunikat niewerbalny. Jeśli więc słownie zadeklarujemy zainteresowanie, lecz nasza postawa, ton głosu i mimika będą tego zaprzeczeniem – nasze wysiłki bycia aktywnym słuchaczem skończą się niepowodzeniem.